Jeżeli stoisz przed podjęciem decyzji, dotyczącej formy prowadzenia działalności gospodarczej i zastanawiasz się czy należąca do osób prawnych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spełni Twoje oczekiwania albo też prowadzisz działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej i rozważasz przekształcenie swojej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową, jednak nie wiesz która ze spółek kapitałowych będzie dla Ciebie najlepsza to dzięki naszej publikacji będziesz mógł łatwiej dokonać wyboru.
Spółka z o.o. jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej, spośród osób prawnych najprostszą, a proces założenia spółki jest bardzo przyjazny. Jak każda spółka prawa handlowego, jako spółka kapitałowa, posiada określone wady i zalety albo też raczej cechy charakterystyczne odróżniające ją od innych spółek zarówno osobowych (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, czy spółka komandytowo-akcyjna) jak i kapitałowych (spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna), które trzeba będzie dopasować do Twoich potrzeb. Dlatego też dla jednej osoby pewne cechy charakterystyczne spółki z o.o. będą wadą, a dla innej osoby właśnie te cechy będą stanowić zaletę spółki.
Aby świadomie podjąć decyzję warto bardziej wnikliwie przeanalizować wady i zalety, poznać cechy charakterystyczne i co więcej dobrze je zrozumieć, aby w pełni wykorzystać potencjał organizacyjny i prawny spółki z o.o. jaki może być wykorzystany przy prowadzeniu Twojego biznesu.
Platforma usług doradztwa prawnego i podatkowego
Kompleksowa obsługa spółek przez doświadczonych prawników
W niniejszej publikacji przybliżymy Ci jakie są wady i zalety spółki z o.o., tak abyś mógł z pełną świadomością podjąć decyzję związaną z rozpoczęciem prowadzenia biznesu we wskazanej formie prawnej. Okazuje się, że hasło „spółka z oo. wady i zalety” jest jednym z najbardziej popularnych haseł z tej racji, że spółka ta łączy w sobie prostotę rozwiązań z możliwością wprowadzenia ważnych zabezpieczeń w działalności i różnych rozwiązań optymalizujących rozliczenia podatkowe.
Zalety spółki z o.o.
Wśród zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – a właściwie cech charakterystycznych spółki z o.o. które uznajemy za jej zalety możemy wyróżnić:
- możliwość założenia jednoosobowej spółki;
- ograniczoną odpowiedzialnością wspólników spółki – oddzielenie majątku wspólnika i spółki i wyłączenie odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania;
- możliwość ograniczenia odpowiedzialności zarządu spółki – możliwość ograniczenia ryzyka związanego z zarządzaniem spółką;
- stosunkowo prostą strukturę organizacyjną i niezbyt skomplikowany sposób jej funkcjonowania;
- oddzielenie sfery zarządczej (sfery zarządzania spółką) od sfery właścicielskiej;
- możliwość wprowadzenia rozwiązań zabezpieczających przed problemami w zarządzaniu spółką w sytuacjach nadzwyczajnych, losowych;
- możliwość utworzenia spółki przez Internet;
- niskie koszty założenia spółki z o.o. i niskie wymogi kapitałowe;
- możliwość natychmiastowego rozpoczęcia prowadzenia działalności, jeszcze przed rejestracją spółki spółka posiada zdolność prawną;
- możliwość opodatkowania estońskim CIT lub też możliwość optymalnego reinwestowania zysków bez podatku dochodowego poprzez wykorzystanie instytucji fundacji rodzinnej.
W dalszej części publikacji wskażemy Ci na najważniejsze kwestie związane ze wskazanymi zaletami spółki z o.o..
Jednoosobowa spółka z o.o.
Jedną z niewątpliwych zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwość utworzenia jednoosobowego podmiotu. Tym samym, decydując się na założenie jednoosobowej spółki z o.o. możesz zostać jedynym wspólnikiem posiadającym wszystkie udziały w utworzonej przez Ciebie spółce.
W związku z tym, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wchodzić w relacje biznesowe z innymi podmiotami. Pamiętaj jednak, że w sytuacji objęcia wszystkich udziałów w spółce z o.o. przez osobę fizyczną, będzie ona zobowiązana do odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w ZUS, dotyczących tego jedynego wspólnika, stąd też rzadko spotyka się jednoosobowe spółki z o.o. osób fizycznych (najczęściej spółki z o.o. mają co najmniej dwóch wspólników). Najczęściej jest to wynikiem przekształcenia działalności w spółkę z o.o.
Jedynym ograniczeniem, nałożonym przez przepisy Kodeksu Spółek Handlowych, w zakresie utworzenie jednoosobowej spółki z o.o. jest brak możliwości utworzenia jednoosobowej spółki z o.o. przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Ograniczona odpowiedzialność wspólników spółki – oddzielenie majątku wspólnika i spółki z o.o.
Kolejną, ogromną zaletą spółki z o.o. jest ograniczona (a raczej wyłączona) odpowiedzialność wspólników tego rodzaju spółki, za zaciągnięte przez spółkę zobowiązania w toku prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Na tym właśnie polega ograniczona odpowiedzialność spółki, a raczej jej wspólników, wzmocniona przez osobowość prawną tej spółki.
Wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają właściwie w żadnym zakresie za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. ogranicza się jedynie do okresu, w którym spółka ta pozostaje w organizacji – a zatem od dnia, w którym umowa spółki z o.o. zostanie zawarta do dnia jej wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS.
Jednocześnie w ww. zakresie odpowiedzialność wspólników, ograniczona jest do wysokości wniesionego przez nich wkładu. W związku z tym, wspólnicy spółki z o.o., którzy zdecydują się niezwłocznie wnieść swoje wkłady, na pokrycie objętych przez siebie udziałów, właściwie wyłączą swoją ewentualną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.
Wskazany zakres odpowiedzialności wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, związany jest z faktem, że spółka z o.o. jest samodzielnym podmiotem posiadającym osobowość prawną, jak również własny majątek oddzielony od majątku osobistego wspólników spółki z o.o.
Możliwość ograniczenia odpowiedzialności zarządu spółki – możliwość ograniczenia ryzyka związanego z zarządzaniem spółką
W odniesieniu do zarządu spółki z o.o., należy wskazać, że zarząd spółki co prawda ponosi ryzyko poniesienia odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jednak członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania spółki z o.o. dopiero w sytuacji gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność członków zarządu).
Ustawodawca przewidział również możliwość uwolnienia się przez członków zarządu spółki z o.o. od ciążącej na nich odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W tym celu, muszą oni wykazać zaistnienie jednej z przesłanek, o których mowa w art. 299 Kodeksu spółek handlowych.
Należy także podkreślić, w przypadku spółki z o.o. istnieje szereg sposobów na ograniczenie ryzyka związanego z zarządzaniem tego rodzaju spółką kapitałową. Mianowicie, w spółce z o.o. może zostać wprowadzona jasna organizacja pracy zarządu, a wraz z nią jasno określone mechanizmy podejmowania decyzji w spółce.
Co więcej, odpowiedzialność członków zarządu może zostać również zminimalizowana poprzez stosowanie przez zarząd spółki z o.o. zasady biznesowej oceny danej sytuacji, a także poprzez wykupienie ubezpieczenia przez poszczególnych członków zarządu i zadbanie przez nich o udzielenie im absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Nie ma także przeszkód, aby zakres ciążącej na nich odpowiedzialności członkowie zarządu uregulowali w umowach łączących ich ze spółką.
Stosunkowo prosta struktura organizacyjna i niezbyt skomplikowany sposób jej funkcjonowania
Wśród cech charakterystycznych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, można również zaliczyć stosunkowo prostą strukturę organizacyjną, a co za tym idzie mało skomplikowany sposób funkcjonowania tego rodzaju spółki.
Spółka z o.o. posiada dwa obowiązkowe organy, a mianowicie zgromadzenie wspólników spółki oraz zarząd. Każdy ze wskazanych organów posiada indywidualne cechy i kompetencje. W pewnych wypadkach konieczne może okazać się także utworzenie rady nadzorczej, jednak jest to organ występujący stosunkowo rzadko w spółkach z o.o.
Chociaż, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki z o.o., należy pamiętać o pewnego rodzaju ograniczeniach i zachowaniu określonych przepisami prawa lub umową spółki procedur, zasady działalności spółki z o.o. nie są zbyt skomplikowane i łatwy sposób można zrozumieć sposób w jaki funkcjonuje tego rodzaju podmiot i stosować się do przepisów i wytycznych, dotyczących tego rodzaju spółki.
Oddzielenie sfery zarządczej (sfery zarządzania spółką) od sfery właścicielskiej
W przypadku spółki z o.o., występuje wyraźne oddzielenie sfery zarządzania spółką od sfery właścicielskiej, co można uznać za niezwykle ważną zaletę tego rodzaju podmiotu. Jak już wskazaliśmy, w spółce z o.o., występują dwa obowiązkowe organy spółki – zarząd oraz zgromadzenie wspólników.
Zarząd odpowiedzialny jest za prowadzenie spraw spółki, jak również za jej reprezentowanie na zewnątrz w stosunkach z podmiotami trzecimi, czyli za wykonywanie czynności składających się na zarządzanie spółką, za podejmowanie bieżących decyzji zarządczych w sprawach spółki. Członkami zarządu mogą być zarówno wspólnicy spółki, tworzący zgromadzenie wspólników, jak również osoby spoza ich grona.
Wobec tego, wspólnik spółki lub wspólnicy mogą oddać zarządzanie spółką z o.o. w ręce wykwalifikowanych menedżerów, posiadając jednocześnie wpływ na najważniejsze decyzje związane z funkcjonowaniem spółki i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej, bez konieczności stałego zaangażowania w bieżącą jej działalność i podejmowanie drobnych, codziennych decyzji. I bez ponoszenia odpowiedzialności za te decyzje.
Możliwość wprowadzenia rozwiązań zabezpieczających przed problemami w zarządzaniu spółką w sytuacjach nadzwyczajnych
W przypadku spółki z o.o. istnieje możliwość wprowadzenia do umowy spółki szeregu rozwiązań, których celem będzie zabezpieczenie spółki przed potencjalnymi trudnościami w zarządzaniu nią na wypadek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, losowych.
Do sytuacji takich możemy zaliczyć śmierć wspólnika, brak możliwości nawiązania kontaktu ze wspólnikiem, bądź brak możliwości składania przez wspólnika jednoosobowej spółki lub wieloosobowej spółki oświadczeń woli przez określony czas, na przykład w przypadku choroby wspólnika, stanu zdrowia uniemożliwiających składanie przez niego jakichkolwiek oświadczeń woli, czy też zaginięcia wspólnika.
Możliwość wprowadzenia określonych rozwiązań na wypadek zaistnienia sytuacji nadzwyczajnych jest ogromną zaletą spółki z o.o. Takie rozwiązania pozwalają uniknąć paraliżu decyzyjnego, co bezpośrednio wpływa na bieżące funkcjonowanie spółki.
Możliwość założenia spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy
Co więcej, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki udostępnionego w systemie teleinformatycznym S24. Aby utworzyć spółkę we wskazany sposób, wszyscy przyszli wspólnicy muszą posiadać konto we wskazanym systemie.
Po uzupełnieniu wzorca umowy udostępnionego w systemie S24, każdy ze wspólników spółki musi podpisać umowę spółki, wykorzystując profil zaufany, podpis osobisty lub podpis kwalifikowany.
Warto także zaznaczyć, że założenie spółki z o.o. przez Internet wiąże się z nieco niższą opłatą sądową od wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego. Opłata taka wynosi bowiem w takim wypadku kwotę w wysokości 350 zł, względem 600 zł, które należy zapłacić przy rejestracji spółki utworzonej w tradycyjny sposób – a zatem poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Opłacenie wniosku rejestracyjnego jest więc niższym kosztem dla wspólników.
Niskie koszty założenia spółki i niskie wymogi kapitałowe
Do niewątpliwych zalet spółki z o.o. możemy również zaliczyć niskie koszty i niskie wymogi kapitałowe związane z założeniem tego rodzaju podmiotu.
Jej minimalny kapitał zakładowy wynosi bowiem jedynie pięć tysięcy złotych, wobec czego, aby rozpocząć działalność gospodarczą we wskazanej formie prawnej, wystarczą środki na relatywnie niskim poziomie.
Co więcej dokonując wpłaty ww. kwoty do spółki nie trzeba zakładać rachunku bankowego, więc środki te mogą zostać wpłacone do kasy spółki, co będzie udokumentowane potwierdzeniem jakim będzie popularny kwit KP i będzie to pierwsza operacja księgowa spółki dokonana jeszcze przed jej rejestracją.
Równocześnie wskazać należy, że chociaż minimalny kapitał zakładowy wynosi pięć tysięcy, przepisy nie określają maksymalnej wysokości kapitału zakładowego, w związku z czym nie ma jakichkolwiek przeszkód, aby określić kapitał zakładowy w umowie spółki na znacznie wyższym poziomie lub też rozdzielić środki wpłacane do spółki na środki na kapitał zakładowy i na kapitał zapasowy, czyli inny rodzaj kapitału niż kapitał zakładowy (agio).
Spółka w organizacji
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podobnie jak inne spółki kapitałowe, od dnia podpisania umowy spółki do dnia rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, pozostaje spółką kapitałową w organizacji. W okresie tym, spółka nie jest jeszcze osobą prawną. Osobowość prawna spółki powstanie dopiero w momencie kiedy nastąpi rejestracja spółki.
Nie ma jednak przeszkód, aby w okresie tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadziła działalność gospodarczą i dokonywała czynności prawnych. Spółka we wskazanym czasie może na przykład zawrzeć umowę najmu lokalu, mającego stanowić adres jej siedziby lub umowę dotyczącą prowadzenia księgowości lub też nabywać aktywa na własność w tym własność nieruchomości.
Opodatkowanie estońskim CIT lub też możliwość optymalnego reinwestowania zysków bez podatku dochodowego poprzez wykorzystanie instytucji fundacji rodzinnej
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przy spełnieniu pewnych warunków, może wybrać opodatkowanie estońskim CIT, jak również działalność prowadzona we wskazanej formie daje możliwości związane z reinwestowaniem osiąganych zysków przy wykorzystaniu fundacji rodzinnej.
Co jednak istotne, jest to alternatywne rozwiązanie, a więc rozłączne, a co za tym idzie nie ma prawnej możliwości skorzystania z nich jednocześnie.
Estoński CIT
Spółka z o.o., która zdecyduje się na opodatkowanie estońskim CIT, nie będzie zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od bieżących dochodów, a w momencie kiedy nastąpi obowiązek zapłaty jego stawka będzie korzystniejsza.
Możliwość skorzystania z tej formy opodatkowania gdy:
- wspólnikami spółki z o.o. są wyłącznie osoby fizyczne;
- spółka z o.o. nie posiada udziałów oraz akcji w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, jak również ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;
- za okres opodatkowania ryczałtem spółka nie może sporządzać sprawozdania finansowego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości;
- spółka zatrudnia odpowiednią liczbę osób – docelowo co najmniej trzy osoby na podstawie umowy o pracę lub innej umowy w sytuacji gdy wynagrodzenie na rzecz tych osób będzie stanowiło co najmniej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw;
- przychody uzyskiwane: z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, ze zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi nie przekraczają 50% wszystkich przychodów spółki.
Jeśli jednak wszystkie ze wskazanych warunków zostaną spełnione, spółka z o.o. może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT) dzięki czemu bieżące dochody osiągane przez spółkę nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem CIT.
Reinwestowanie zysków w ramach fundacji rodzinnej
W przypadku wyboru prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, istnieje możliwość, aby zysk spółki był reinwestowany bez konieczności zapłaty podatku dochodowego przy jego wypłacie na rzecz wspólnika spółki.
Taka możliwość istnieje gdy wspólnikiem w spółce z o.o. jest fundacja rodzinna, która może nabyć udziały w spółce z o.o. na pokrycie swojego funduszu założycielskiego, bądź później już w toku prowadzonej działalności.
Wskazać należy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, fundacja rodzinna nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od bieżących dochodów. Podatek taki będzie dopiero płatny w momencie wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji. Jednak do momentu zatrzymania dochodów w fundacji rodzinnej, podmiot ten ma możliwość reinwestowania otrzymanych środków na dalsze inwestycje. Należy jednak zaznaczyć, że spółka z o.o. będzie na bieżąco płacić podatek dochodowy od osiąganych dochodów, nie będzie jedynie powstawał obowiązek zapłaty podatku przy wypłacie zysku na rzecz fundacji (nastąpi zatem odstępstwo od podwójnego opodatkowania spółki z o.o.)
Wady spółki z o.o.
Do wad spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możemy zaliczyć:
- obowiązek prowadzenia pełnej księgowości i przygotowania rocznych sprawozdań finansowych;
- podwójne opodatkowanie dochodów w wypadku wypłaty dywidendy na rzecz wspólników – osób fizycznych (podatek obciążający spółkę – CIT i podatek obciążający wspólnika – PIT);
- istnienie pewnego rodzaju formalizmu w działalności związanego z funkcjonowaniem zarządu i zgromadzenia wspólników;
- konieczność zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego.
W następnej kolejności, odniesiemy się do każdej ze wskazanych wad, dzięki czemu będziesz mógł ocenić czy założenie spółki z o.o. będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Pełna księgowość
Spółka z o.o. posiada obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości, z którym wiąże się również coroczny obowiązek sporządzania i zatwierdzania sprawozdania finansowego przez zwyczajne zgromadzenie wspólników tego rodzaju spółki. W związku z tym decydując się na prowadzenie działalności w formie sp. z o.o., musisz mieć na względzie, że ciążył będzie na Tobie obowiązek we wskazanym zakresie.
Co więcej, w przypadku prowadzenia pełnej księgowości, nie będziesz miał możliwości swobodnego dysponowania środkami finansowymi spółki z o.o. – tak jak ma to miejsce na przykład przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Każda wydana przez Ciebie złotówka będzie musiała znaleźć wyraz w księgach rachunkowych spółki.
Pełna księgowość to także konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków. Wobec tego przyszli wspólnicy tej spółki kapitałowej powinni mieć na uwadze, że prowadzenie biznesu we wskazanej formie będzie wiązało się z ponoszeniem stałych kosztów obsługi księgowej. W przypadku mniejszych spółek z o.o., osiągających relatywnie niewielkie dochody, takie wydatki mogą okazać się uciążliwe.
Podwójne opodatkowanie dochodów.
Niewątpliwie ogromną wadą związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółki z o.o., jest podwójne opodatkowanie dochodów osiąganych przez tego rodzaju spółkę kapitałową.
W pierwszej kolejności opodatkowany podatkiem dochodowym zostaje dochód osiągnięty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Następnie, w momencie gdy zysk spółki z o.o. zostaje wypłacony na rzecz jej wspólników – osób fizycznych, również dochodzi do opodatkowania podatkiem dochodowym przekazanych im kwot i konieczności odprowadzenia zaliczek do urzędu skarbowego.
Istnienie pewnego rodzaju formalizmu w działalności związanego z funkcjonowaniem zarządu i zgromadzenia wspólników
Chociaż prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wiąże się ze stosunkowo prostą strukturą organizacyjną i niezbyt skomplikowanym sposobem funkcjonowania, jednocześnie wiąże się z istnieniem pewnego rodzaju formalizmu w prowadzonej działalności.
W przypadku prowadzenia działalności w ramach spółki z o.o., istnieją bowiem pewne sformalizowane procedury związane z podejmowaniem decyzji w spółce bądź które są związane z jej bieżącym funkcjonowaniem.
Przykładowo wskazać należy, że kodeks spółek handlowych jasno określa sposób zwoływania zgromadzeń wspólników w spółce z o.o., na których będą mogły zostać podjęte wiążące dla danej spółki decyzje. Co więcej, istnieją na przykład określone wymogi dla umów zawieranych przez spółkę z członkami jej zarządu.
W pewnych wypadkach sformalizowane zasady działalności mogą powodować, brak możliwości podjęcia określonych czynności prawnych ad hoc, bez uprzedniego dopełnienia określonych przepisami prawa formalności.
Zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego
Co do zasady, umowa spółki z o.o. wymaga zachowania formy aktu notarialnego. To z kolei wiąże się z koniecznością poniesienia kosztu wynagrodzenia notariusza czyli tzw. taksy notarialnej, a także kosztów wypisów umowy spółki z o.o.
Koszt wynagrodzenia notariusza zasadniczo zależał będzie od wysokości kapitału zakładowego, który ma zostać wniesiony do danej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Oferta Kancelarii
Jeśli chcesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a może zastanawiasz się nad przekształceniem swojej obecnej działalności gospodarczej w tego rodzaju podmiot, skontaktuj się z nami.
Zapraszamy do kontaktu pod numerem (+48) 511 090 050.