W zakresie oferowanych przez nas usług, zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie prawne w zakresie przygotowania, negocjacji i zawarcia umów nienazwanych (to znaczy nieuregulowanych w kodeksie cywilnym) jakimi są umowy zawierane pomiędzy wspólnikami spółek prawa handlowego (umowa inwestycyjna) oraz umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem (kontrakt menedżerski, czy to w ramach stosunku pracy, czy w ramach umowy cywilnoprawnej) oraz w zakresie umów powierniczych (umów na podstawie, których następuje powierzenie innemu podmiotowi udziałów wspólnika).
Zatem jeśli chcesz formalnie uregulować relacje pomiędzy Tobą a Twoimi wspólnikami i w tym celu zawrzeć umowę inwestycyjną, powierzyć Twoje udziały innemu podmiotowi w zarządzanie, zawrzeć umowę z menadżerem spółki, określającą prawa i obowiązki obu stron umowy, a może jedynie potrzebujesz porady prawnej dotyczących wskazanych zagadnień, bądź liczysz na wsparcie przy negocjacjach przy umowie inwestycyjnej czy przy negocjacjach kontraktów menedżerskich - zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Platforma usług doradztwa prawnego i podatkowego
Kompleksowa obsługa w zakresie umów inwestycyjnych, kontraktów menedżerskich przez doświadczonych prawników
Umowy inwestycyjne - umowy wspólników
W ramach oferowanych przez nas usług, w kategorii umów inwestycyjnych, zapewniamy naszym klientom wsparcie, dotyczące przygotowania umów, dotyczących relacji prawnych pomiędzy wspólnikami spółek (umowa inwestycyjna), jak również powierzenia udziałów w spółce innemu podmiotowi w zarządzanie (umowa powiernicza).
Co więcej, w zakresie naszej oferty mieści się także możliwość uzyskania porady prawnej w przedmiotowej tematyce, jak również wsparcia przy prowadzeniu negocjacji.
Należy pamiętać, że zawierając umowę spółki powstaje jednostka organizacyjna (spółka jawna, spółka komandytowa, czy spółka z o.o.), a umowa spółki reguluje świadczenia wspólników na rzecz spółki (zobowiązania wspólników w stosunku do spółki), przedmiot i sposób działania spółki, relacje pomiędzy organami spółki w spółkach kapitałowych.
Stosunek prawny jaki jest tworzony reguluje relacje wspólnika wobec spółki. Zasadniczo nie reguluje natomiast relacji wzajemnych pomiędzy wspólnikami, a więc to w jaki sposób wspólnicy wzajemnie się zobowiązują współdziałać (na przykład jak podejmować decyzje dotyczące wypłaty dywidendy, okresu inwestycji, momentu sprzedaży udziałów inwestorowi, kiedy nastąpi powołanie rady nadzorczej, pracy na rzecz spółki). Te zobowiązania powinny się znaleźć w umowie inwestycyjnej. Strony umowy inwestycyjnej - strony stosunku prawnego - mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, a umowa spółki powinna zostać podpisana dopiero dopiero po uzgodnieniu istotnych warunków współpracy, współdziałania pomiędzy wspólnikami.
Dzięki zawarciu umowy inwestycyjnej, jeżeli następuje stworzenie konkretnej firmy (co bardzo często jest poprzedzone analizą rynkową) wspólnik wnosząc kapitał finansowy (środki pieniężne) wie kiedy oczekiwać zwrotu pieniędzy, zwrotu z inwestycji.
W umowie inwestycyjnej powinny zostać uregulowane następujące kwestie: zasady sprzedaży udziałów, zasady pobierania dywidendy, zasady współdziałania, zasady świadczenia pracy na rzecz spółki, zasady dokapitalizowania spółki.
Porady prawne
W ramach oferowanych przez nas usług, zapewniamy Ci możliwość odbycia godzinnej wideokonferencji, podczas której adwokat lub radca prawny, na podstawie swojego doświadczenia zawodowego odpowie na Twoje wszelkie pytania dotyczące umowy inwestycyjnej, jak również umowy powierniczej.
Dzięki odbytym konsultacjom będziesz mógł podjąć świadomą decyzję, czy tego rodzaju umowa sprawdzi się w prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.
Przygotowanie umowy inwestycyjnej, umowy powierniczej
W ramach oferowanych przez nas usług, przygotujemy dla Ciebie dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i Twojej szczególnej sytuacji projekt umowy inwestycyjnej lub umowy powierniczej - w zależności od wybranego przez Ciebie wariantu.
Wybierając usługę, w ramach której przygotujemy dla Ciebie umowę powierniczą lub inwestycyjną, w pierwszej kolejności dokładnie omówimy z Tobą sytuację Twojej działalności gospodarczej, a po dokonaniu analizy Twojego biznesu, wskażemy Ci dostępne opcje oraz możliwe ryzyka, jak również najkorzystniejsze rozwiązania. Kolejno, na podstawie ustalonych z Tobą wytycznych zostanie przez nas przygotowana umowa inwestycyjna lub powiernicza.
Każdy z przygotowanych przez nas dokumentów oprócz podstawowych elementów takich jak określenie stron umowy, treści danego zobowiązania, wzajemne prawa, czasu trwania umowy, może zawierać także kary umowne czy też inne szczególne postanowienia.
Co jednak najbardziej istotne, każda z przygotowanych przez nas umów dopasowana będzie do szczególnej sytuacji obowiązującej w danym przedsiębiorstwie i uwzględniać będzie właściwe przepisy kodeksu cywilnego oraz odpowiadać będzie zasadom współżycia społecznego.
Udział w negocjacjach
W naszej ofercie posiadamy także możliwość wyboru usługi polegającej na wsparciu przedsiębiorców w toku rozmów, wypracowania jednolitego stanowiska oraz w toku negocjacji umowy inwestycyjnej lub umowy powierniczej.
W ramach przedmiotowej usługi, w pierwszej kolejności omówimy z Tobą założenia dotyczące współpracy pomiędzy wspólnikami, jak również wskażemy Ci dostępne opcje oraz możliwe ryzyka, jak również najkorzystniejsze rozwiązania. Co więcej, zapewnimy Ci także wsparcie online w zakresie uczestnictwa w spotkaniach negocjacyjnych wspólników oraz innych podmiotów zaangażowanych we współpracę.
Dzięki naszemu wsparciu, wypracujesz satysfakcjonujący konsensus i będzie mógł ze spokojną głową podpisać umowę inwestycyjną bądź powierniczą.
Kontrakty menedżerskie
Oferowane przez nas usługi dotyczą także kontraktu menedżerskiego, a zatem umowy która obok umowy o pracę i umowy zlecenia, stanowi podstawę zatrudnienia menadżera w firmie. Usługi te dedykowane są zarówno spółkom, jak również osobom fizycznym, sprawującym funkcje zarządcze w danym przedsiębiorstwie.
W ramach oferowanych przez nas usług, zapewniamy możliwość uzyskania porady prawnej, której tematem przewodnim będzie kontrakt menedżerski, prawa i obowiązki menedżera, jak również pomoc przy stworzeniu przedmiotowej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem przez określoną osobę, a także wsparcie w zakresie negocjacji warunków takiej umowy.
Kontrakt menedżerski to umowa regulująca zasady zarządzania przez menedżera (będącego osobą fizyczną) spółką a jej celem jest powierzenie menedżerowi całości czynności związanych z zarządzaniem spółką. Może ona przybrać formę umowy o pracę aczkolwiek najczęściej przybiera formę umowy cywilnoprawnej zbliżonej do umowy zlecenia (umowa o podobnym charakterze) aczkolwiek z rozbudowanymi zasadami współpracy, regulująca szczegółowo obowiązki menedżera i często jest zawarta na określony czas (na okres kadencji). W umowie powinien zostać uregulowany czas pracy menedżera, obowiązki i odpowiedzialność menedżera oraz jego wynagrodzenie. Wynagrodzenie menedżera bardzo często jest częściowo uzależnione od wyników firmy (wynagrodzenie dodatkowe w formie procentowego udziału, którego wysokość zależy od wyników).
Umowy menedżerskie nie są zawierane w formie kontraktów B2B, a podatek dochodowy nie jest podatkiem dochodowym od działalności gospodarczej.
Porady prawne
W ramach oferowanych przez nas usług, możesz odbyć godzinną wideokonferencję z doświadczonym adwokatem lub radcą prawnym, który podczas Waszego spotkania, odniesie się do wszelkich interesujących Cię zagadnień, dotyczących kontraktu menadżerskiego, jak również wyjaśni Ci najczęściej spotykane praktyki przy tego rodzaju umowach.
Dzięki wskazanej usłudze dowiesz się jak wygląda odpowiedzialność menedżera w związku z zawarciem przez niego kontraktu, jak również na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę zawierając kontrakt menedżerski i unikniesz ewentualnych błędów przy jego zawarciu.
Kontrakt menedżerski - przygotowanie
W ramach oferowanych przez nas usług oferujemy również wsparcie w zakresie przygotowywania kontraktów menedżerskich, a zatem umów których głównym celem jest uregulowanie zasad zarządzania przedsiębiorstwem.
Wybierając usługę, w ramach której przygotujemy dla Ciebie kontrakt menedżerski, w pierwszej kolejności omówimy z Tobą sytuację Twojego biznesu i na podstawie dokonanej analizy przedstawimy Ci dostępne opcje oraz możliwe ryzyka i najbardziej korzystne rozwiązania. Na podstawie kontraktu menedżerskiego, kompleksowo uregulujemy zasady współpracy między spółką a jej menadżerem, a przygotowana przez nas umowa, uwzględniała będzie przekazane przez Ciebie wytyczne, w zakresie zgodnym z przepisami prawa.
Udział w negocjacjach
Umowa kontraktowa, jaką jest kontrakt menedżerski, tak jak inne umowy cywilnoprawne, może zostać zawarty po uprzednich negocjacjach, dotyczących wzajemnych zobowiązań stron umowy i wypracowania swego rodzaju kompromisu, zadowalającego obie strony przyszłego zobowiązania. W ramach naszych usług zapewnimy Ci natomiast również wsparcie w toku rozmów dotyczących zawarcia kontraktu menedżerskiego oraz wypracowywania jednolitego stanowiska.